Admin felület: hogyan lépj be az oldaladra?

A WordPress-szel készült weboldalak legnagyobb előnye, hogy tartalmaznak beépített admin felületet. Enélkül a kezelőfelület nélkül a honlapod módosítása nem lenne egyszerű feladat. Ugyanis akár bejegyzést szeretnél közzétenni, akár egy képet feltölteni azt csak a megfelelő kód megadásával tudnád megcsinálni. Ehhez pedig a legtöbb esetben webfejlesztőre lenne szükséged, ami már nem is olyan egyszerű. A kezelőfelület használata ezzel ellentétben szinte gyerekjáték.

Hogyan jelentkezz be?

A legelső lépés az, hogy be kell lépned az oldalad azon részére, amit az olvasók nem láthatnak, de csak itt tudod weboldalad szerkeszteni és tartalommal feltölteni. Amit így tudsz megtenni:

A piros karikával jelölt részbe Ide kell beírnod azt az aloldalt, ahonnan be tudsz lépni a honlapodra. Ez alapértelmezetten mindig „https://www.oldaladneve.hu/wp-admin/”. Biztonsági okokból meg szoktam változtatni ezt a belépő oldalt kérésednek megfelelően egy másik szóra, így ez a Te oldalad esetében valószínűleg más lesz, de erről külön adok információt.

  1. A felhasználónév vagy email cím. Ez alapértelmezetten „Admin” szokott lenni, de a kérésednek megfelelően ezt is megváltoztatjuk.
  2. Jelszó: szintén szabadon választható. Hogy milyen a jó jelszó, arról a blog részben írtam egy összefoglaló cikket.
  3. Az utolsó rész egy úgynevezett captcha. Alapból nincs a bejelentkezési oldalon. Biztonság szempontjából viszont érdemes beállítani, nálam ez alap szokott lenni. Itt általában egy matematikai művelet megoldását kéri a rendszer, de ez minden bejelentkezésnél más.

Mit látsz az admin felületen?

Miután a belépéshez szükséges adatokat megadtad, utána már a ’Bejelentkezés’ gombra kattintva be tudsz lépni a weboldalad admin felületére. Ekkor a következő kép fogad:

Zöld keretben Itt van láthatod a munkaterületet. Az egyes menük és almenükre való kattintással itt láthatod azt a felületet, ahol dolgozni tudsz a weboldaladon.

A piros keretben levő rész Itt van az admin felület navigációs főmenüje. Ezen a részen megtalálhatod az alap WordPress funkciók mellett az egyes telepített bővítmények által kínált plusz funkciókat. Ezen a részen keresztül tudod kezelni a bejegyzéseidet, képeket, oldalakat, de sok minden más funkciót is. Ezek pedig a következők:

  • Vezérlőpult
  • Bejegyzés
  • Média
  • Oldalak
  • Hozzászólások
  • Megjelenés
  • Bővítmények
  • Felhasználók
  • Eszközök
  • Beállítások

Ezek a WordPress beépített, alap funkciói, amivel minden oldal rendelkezik. Ezekről külön videó és tananyag is van.

A kék keretben levő részen Itt láthatod az eszköztárat. Ebben az esetben nincs megjelenítve minden egyes menüpont. Nézzük meg ezeket is sorban:

Miket tudsz módosítani a felső gyorsmenüben?

A bal oldali részen találunk egy ’W’ ikont. Erre kattintva az éppen aktuálisan használt WordPress verziójával és annak a rövid bemutatásával találkozhatsz. Tartalmaz ez a rész egy kis almenüt is, ahol még részletesebben is megismerkedhetsz vele.

A mellette levő ’ház’ ikonnál találod az oldalad nevét, melyre kattintva megnézheted, hogy a látogató hogyan látja a weboldalt. Erre kattintva a főmenü eltűnik csak a felső sorban levő gyors menü marad látható, amit piros kerettel jeleztem.

A kattintás során már egy másik kis ikon található a weboldalunk neve mellett a gyors menüben és más lesz a legördülő menü is. Innen egy kattintással elérhetőek lesznek a főbb funkciók. Ilyenek: a Vezérlőpult, Sablonok, Widgetek és a Menük.

Ezen a részen jelenik meg egy ’Testreszabás’ menüpont, erre rákattintva a ’Megjelenés’ menübe tudsz navigálni.

A következő kis ikon az elérhető frissítést jelenti. Csak akkor láthatjuk az ikonját, ha a weboldalhoz tartozó frissítések érhetőek el.

A mellette levő „buborék” ikon, pedig az oldalunkra jött új hozzászólásokról ad információkat. Ezt a menüpontot innen is elérhetjük egy kattintással.

A következő „plusz” ikon, mellette az ’Új’ kifejezéssel pedig további lehetőségeket kínál. Az almenüben megtalálhatjuk a következő funkciókat: Bejegyzés, Média, Oldal, Felhasználó, valamint ha bővítménnyel is létre tudunk valamit hozni, akkor az is ide kerülhet. Ennek az a célja, hogy ha eszedbe jutna valami, amiről például egy bejegyzést szeretnél gyorsan készíteni, akkor elég csak innen a legördülő menüből kiválasztani és már azonnal szerkesztheted is.

A mellette levő „Oldal szerkesztése” gomb segítségével pedig az adott oldalt, amely a blogodból meg van nyitva azonnal szerkesztheted. Ez akkor jó, ha észreveszel valamilyen hibát, amit javítani kell, itt azt azonnal meg is teheted.
Ezek után a menüsoron még helyet kaphatnak a bővítménnyel elérhető plusz funkciók is. Ezekre a későbbiekben fogunk kitérni.

Ha videón is kíváncsi vagy a belépésre, akkor itt megtekintheted:

Tehát:

Az admin felület segítségével tudod szerkeszteni a weboldalad fontos részeit. Itt érheted el a bejegyzések és az oldalak szerkesztését, a biztonsági vagy SEO beállításokat, de itt tudod megváltoztatni a honlapod megjelenését is. Az egyik legnagyobb előnye ennek a felületnek, hogy elérhető magyar nyelven is!

Similar Posts