Bővítmények: milyen pluszt tudsz hozzáadni?
A WordPress honlapmotor csak a legszükségesebb funkciókat tartalmazza, az olyanokat, amik egy weboldalhoz elengedhetetlenek. Ez az elképzelés több okból is jó. Az egyik az, hogy így nem töltjük fel feleslegesen a tárhelyünket olyan funkciókkal amik nem kellenek és soha nem is használnánk. Másrészt viszont a weboldalunk sebessége is jobb lesz, ha nem kell minden számunkra jelentéktelen funkciót is betöltenie, hanem csak a lényegeseket.
Mi az a bővítmény?
Ahhoz, hogy elképzeléseinknek megfelelően tudjuk ezt a WordPress alapot formálni, bővítményekre van szükségünk. Ezeknek a bővítményeknek a segítségével tudjunk a számunkra szükséges funkciókat beintegrálni a honlapunkba. Így egészen elképesztő módon tudjuk a saját igényeinknek megfelelően kialakítani a honlapunkat.
Elérésük: főmenüben a ’Bővítmények’ fülre kattintva rögtön a ’Telepített bővítmények’ nevű almenüben találjuk magunkat, ahol ezt a felületet láthatjuk:

A jobb oldali nagy dobozban találjuk az éppen használt bővítményeinket.
Ökölszabályként kijelenthetjük, hogy minél kevesebb bővítményt használunk, annál ergonomikusabb marad az oldal kezelése. Tehát, ha sok bővítményünk van, akkor nem igazán fogunk tudni eligazodni a bővítmények tengerében, ráadásul előfordulhat, hogy több kiegészítővel szeretnénk ugyanazt a funkciót ellátni, ilyenkor előfordulhat, hogy zavarhatják egymás működését és rosszabb esetben emiatt az oldalunk elérhetetlenné válik. Ezért, valamint a könnyebb kezelhetőség érdekében érdemes olyan bővítményeket választani, amelyek több funkciót is elláthatnak egyszerre, illetve ilyenkor célszerű az olyan bővítményeket törölni a rendszerből, amiknek a feladatát egy másik kiegészítő már ellátja.
Ritkán, egy-két bővítményről kiderülhet, hogy tartalmaz biztonsági rést, melynek segítségével illetéktelenek is elérhetik a honlapunkat. Hogy ezt elkerüljük érdemes időnként ellenőrizni, hogy az általunk használt bővítményekben találtak-e ilyen sérülékenységet. Erről írtam egy cikket a blog részben, amit itt olvashatsz. Ezért érdemes a nem használt/kikapcsolt bővítményeket törölni.
Bővítmények telepítése:
Ha egy új plusz funkcióra van szükséged, és ehhez bővítmény segítségét kell igénybe venned, akkor telepítened kell az adott feladat ellátásához szükséges kiegészítőt. Ezt háromféleképpen teheted meg:

1. Módszer:
Első esetben az első képen a pirossal bekarikázott ’Új hozzáadása’ rész megnyomásával láthatod a WordPress hivatalos oldalán jelen levő bővítményeket, melyet le tudsz szűrni a jobb oldalon található keresés funkcióval, amit a második képen piros karikával jeleztem. Itt a bővítmény nevét, de akár egy kulcsszót is megadhatsz a kereséshez. Célszerű olyan bővítményeket választanod, amiknél sok a bekapcsolt telepítés (második képen a narancs karika), valamint az értékelése sem rosszabb, mint 4 vagy 5 csillag (második kép kék karika). Érdemes még figyelembe venni azt is, hogy a használt WordPress verzióval kompatibilis legyen (második kép lila karika), és a frissítés se legyen lehetőleg fél évnél régebbi (második képen a bordó karika). Ritkán ugyan, de előfordulhatnak ezzel kapcsolatos hibák, hogy az új WordPress motor nem tudja megfelelően kezelni a régebbi bővítményeket.
Ha a keresés funkcióval megtaláltad azt a bővítményt, amit majd használni szeretnél, akkor a ’Telepítés’ gombot kell megnyomni, amit zöld karikával jeleztem. Ha ez kész, utána ugyanott megjelenik egy ’Bekapcsolás’ gomb, amit megnyomva tudjuk aktiválni az új bővítményünket. Első sorban azt javaslom, hogy innen töltsd le a bővítményeket, ugyanis ez az egyik legmegbízhatóbb forrás.
2. Módszer:

A második lehetőség a telepítésre még mindig a ’Bővítmények hozzáadása’ résznél található, a bal felső sarokban egy ’Bővítmény feltöltése’ rész kell megnyomni (piros körben). Ide azokat a bővítményeket tudod telepíteni, amiket valamilyen más forrásból szereztél be vagy vettél meg és a hivatalos oldalon nem találhatóak meg. Csak akkor telepíts fel ilyen kiegészítőt, ha az megbízható forrásból származik! A telepítés úgy zajlik, hogy a zölddel jelölt kör részt, azaz a ’Tallózás…’ gombot megnyomod és a bővítmény .zip fájlját megkeresed a számítógépen és ide feltöltöd.
Bővítmények törlése:
Ha már nincs szükséged az adott bővítményre, akkor a főmenüben a ’Bővítmények’ fülre kattintasz, itt láthatod azt a listát, amilyen kiegészítőkkel rendelkezel. Ha már nincs szükséged rá, akkor az alatta levő ’kikapcsolás’ részre kattintasz, utána pedig már lehet törölni a bővítményt.
Ha szeretnéd videón látni:
Tehát
Ebben a részben a bővítményekről volt szó. Ezeknek a kis programoknak a segítségével tudod teljes mértékben testre szabni az alap WordPress honlapmotort. Így olyan funkciókat is könnyedén el tudsz érni, amihez egy weboldalfejlesztés esetén már komoly pénzeket kellene fizetned, és emellett rengeteg időt is elvesz amíg valaki leprogramozza az adott funkciót.