Hogyan írj bejegyzést WordPress-ben?

A téma nagysága miatt ezt a részt két felé osztottam el. Az első részben megismerheted az általánosabb részt, így megtudhatod, hogy mik a főbb funkciók és beállítási lehetőségek. A második részben pedig a blokkokkal és a szerkezetükkel fogunk foglalkozni, azaz lényegében itt kezdünk el a honlapunkra írni. Ide kattintva rögtön oda is ugorhatsz.

Általános beállítások

Az WordPress néhány éve bevezette a Guttenberg nevű szerkesztőt. Hogy könnyű-e kezelni, vagy könnyebb, mint a régi klasszikus szerkesztőt, azt nem tudom megmondani. Szerintem minkét alkalmazás nagyszerűen teszi a dolgát, bár más-más gondolkodás szükséges hozzá. Míg a klasszikus szerkesztőt leginkább egy „butább” Word-höz tudnám hasonlítani, addig a Guttemberg szerkesztő már kicsit modernebb. Most ez utóbbit fogom bemutatni, mivel ez a WordPress alapbeállítása, és döntően én is ezen szocializálódtam, szóval nekem ez könnyebben megy.

Kezdjük az elején!

Ha szeretnél tartalmat adni a webhelyedhez, azt vagy az ’Oldalak’ menüpont ’Új hozzáadása’ almenüben, vagy pedig a ’Bejegyzés’ menü ’Új hozzáadása’ almenüben tudod megtenni. Hogy mi a különbség az oldal és a bejegyzés között azt itt olvashatod. A szerkesztés viszont mindkét esetben ugyanúgy működik.

Akármelyik részre is kattintasz, ugyanazt a szerkesztőfelületet fogod kapni:

Legelőször nézzük meg, hogy mit jelent a jobb oldalon található menü. Kezdjük a legfelső sorral.

  • Vázlat mentése: amíg szerkesztünk és nem tesszük közzé a honlapunkon a bejegyzést/oldalt, addig az csak vázlat marad. Amíg írjuk a szövegünket érdemes néha a mentésre nyomni, nehogy egy áramszünet, vagy internet kapcsolat megszakadása miatt probléma lépjen fel. Habár bizonyos időközönként automatikusan is ment a rendszer, de még mindig nem biztos, hogy egy hiba esetén teljes mértékben vissza tudjuk állítani a hiba előtti állapotot.
  • Előnézet: itt meg tudjuk nézni, hogyan fest majd a tartalom, ha megjelenik az oldalon. Ha nagyobb szerkesztésekbe kezdünk akkor érdemes ellenőrizni mielőtt közzétesszük a cikkünket.
  • Közzététel: ezt megnyomva a látogatók számára is megjelenik a tartalmunk, tehát bárki el tudja olvasni, aki a honlapra érkezik.
  • A fogaskerék ikon (lila karikában) segítségével lehet szerkeszteni az egész bejegyzést, de az egyes blokkokat is. A blokkokról a második részben lesz szó. (Ma már ennek az ikonja egy nagy téglalap két kisebbre osztva.)
  • A Yoast SEO ikonja (kék karika) segítségével tudjuk keresőoptimalizálni a tartalmunkat. Hogy hogyan tudjuk ezt megcsinálni arról írtam egy külön cikket, a prémium csomagban.
  • Három pont ikon (narancs karikában) pedig a szerkesztő egyes beállításait tudjuk módosítani.

Részletesen a menük:

Most nézzük meg ezeket a főmenüket egyesével is. A doboz jobb oldalán található nyíl megnyomásával ezek a kis almenük elérhetővé válnak.

A fogaskerék ikon (lila karika):

Ezt két nagy csoportra bontható: az első részben a ’Bejegyzés’ egészének az adatait módosíthatjuk, a második részben pedig az egyes ’Blokk’-okat tudjuk személyre szabni. Nézzük meg milyen lehetőségeink vannak:

’Bejegyzés’ – ’Állapot & láthatóság’:
  • Láthatóság: lehet nyilvános: mindenki láthatja a közzététel után, aki az oldalra lép. Lehet magán: ilyenkor csak az oldal adminisztrátorai és szerkesztői láthatják, vagy jelszóval védett: ekkor csak az láthatja, aki ismeri a hozzá tartozó jelszót.
  • Közzététel: itt két lehetőséged van, alapértelmezett: azonnal, tehát abban a másodpercben láthatóvá válik, amikor közzéteszed, de itt lehet időzíteni is. Ha rákattintasz az ’Azonnal‘ kifejezésre, akkor láthatsz egy naptárat. Itt ki tudod választani, hogy mikor szeretnéd, ha nyilvánosan is megjelenne a bejegyzésed.
  • Bejegyzés formátum: itt a bejegyzés fajtáját tudod megadni. Nem igazán szoktam használni ezt a funkciót.
  • Rögzítés a blog tetejéhez: ekkor a bejegyzésed mindig a blog oldal tetején marad, még akkor is, ha már közzéteszel egy újat. Tulajdonképpen ez az úgynevezett ragadós bejegyzés.
  • Függőben levő: ezt akkor érdemes használni, ha már kész a bejegyzés, de valamilyen hír érkezésére vársz és amíg nem érkezett meg az információ, addig nem szeretnéd közzétenni.
  • Szerző: itt tudod módosítani a szerzőt és kiválasztani, hogy kinek a neve alatt jelenjen meg a cikk. Ha csak Te férsz hozzá és egyedül kezeled a weboldalt, akkor nem igazán van jelentősége.
  • Lomtárba: ha nem megfelelő, akkor törölheted is, így először a lomtárba kerül, onnan pedig visszaállíthatod, ha meggondoltad magad, vagy pedig végleg törölheted is.
’Közvetlen hivatkozás’

A menüpont alatt találod azt a linket, amire kattintva közvetlenül ez a bejegyzés jelenik meg.

’Kategóriák’

A résznél lehetőséged van arra, hogy a bejegyzésed besorold egy kategóriába, de ha nincs még ilyen kategóriád, akkor akár létre is hozhatsz egyet az ’új kategória létrehozása’ részre kattintva.

’Címék’

Itt meg tudod adni a bejegyzéshez kapcsolódó címkéket. Rá is tudsz keresni, ha a dobozba beírod a keresőszót, de ha nem talál ilyen kifejezést a címkék között, akkor automatikusan létrehozza az enter leütésével.

’Kiemelt kép’

Ide tudod beilleszteni azt a képet, amit szeretnél, hogy megjelenjen, akár a bejegyzés oldalán (legelső kép még a cím előtt, sablonfüggő a megjelenése), de ha a bejegyzések egy oldalon szerepelnek, akkor ez a kép jelenik meg mellette.

’Kivonat’

Nem feltétlenül szükséges kitölteni, SEO szempontból sem muszáj vele foglalkozni. Néhány esetben megjelenhet a cikk bevezetőjeként, illetve be lehet állítani, hogy azon az oldalon, ahova a bejegyzéseket teszed közzé ez jelenjen meg, mint a cikked ismertetője.

’Beszélgetés’

Itt lehet engedélyezni a hozzászólásokat vagy a visszajelzéseket az adott bejegyzéshez. Részletesen a hozzászólás részben foglalkozom vele.

’Blokk’ – ez a felső szakaszban van!

A részre kattintva általában a kijelölt blokkhoz tartozó információkat láthatod. Említettem, hogy a Guttemberg szerkesztő újítása volt a blokkokban való szerkesztés. Ez azt jelenti, hogy más blokktípust kell megadnod bizonyos típusú tartalmakhoz. Például, ha írni akarsz, akkor „Bekezdés” típusú blokk kell, ha képet szeretnél beilleszteni, akkor a „Kép” blokktípust kell alkalmaznod és így tovább. Ezeket külön külön, erre való eszközkészlettel tudod szerkeszteni. Más lehetőségeid vannak a szöveg szerkesztésénél, más egy felsorolásnál és más egy képnél. Ezeket a lehetőségeket viszont itt fogod látni. Ugyanígy blokkok szerint változnak a bal felső sarokban levő szerkesztési elemek is.

Három pont ikon (narancs karika):

  • Felső eszköztár: ha ki van pipálva, akkor a szerkesztő felületnél a bal felső sarokban az alsó sorban fogja megjeleníteni az adott blokk szerkesztési lehetőségeit. Ha nincs ott a pipa, akkor jelenik meg ez a szerkesztőmenü, ha az adott blokk fölé visszük az egérkurzort.
  • Reflektorfény mód: kiemeli azt a blokkot, amit éppen szerkesztesz. Ez azt jelenti, hogy a szerkesztett blokkon kívül minden más elhalványul.
  • Teljes-képernyős mód: ha ezt bekapcsolod, akkor a bal oldali főmenü el fog tűnni, és ez által nagyobb lesz a szerkesztőfelületed. Ez a funkció akkor lehet hasznos, ha kis képernyős laptopról szeretnél írni, ahol minden kis rész fontos lehet a jól láthatóság érdekében.
  • Szerkesztő: egyszerre csak egy lehet bejelölve, így vagy a vizuális szerkesztő vagy pedig a kód szerkesztő. A vizuális szerkesztő segítségével azonnal látod a formázást, de ikonok segítségével tudod megtenni, míg a kódszerkesztő esetében html kódban kell a szöveget írni. Ezzel a funkcióval lehet néha csalni, ilyekor beírod a vizuális szerkesztőbe az adott szöveget, megformázod, majd átkapcsolod kódszerkesztőre. Itt kijelölöd a szöveget és ctrl+C ctrl+V segítségével bemásolod az olyan helyekre, ahol csak html-ben lehet szöveget írni, például ha válaszolsz egy hozzászólásra, akkor itt könnyebb megformázni és utólag bemásolni, mint ott helyben a html kóddal szöszmötölni.
  • Bővítmények: a szerkesztőnkhöz kapcsolódó bővítmények, ilyen jelenleg a Yoast SEO, ami segít nekünk megírni a tartalmainkat úgy, hogy azok keresőoptimalizálás szempontjából megfelelőek legyenek.
  • Eszközök: itt találhatod a súgó menüpontot, itt vannak a gyorsbillentyűk is, megmutatja, hogy milyen kombinációval mit lehet csinálni, itt van az üdvözlő útmutató is, mely segítségével megismerheted a blokkszerkesztő rendszerét. Minden tartalmat tudsz másolni: ez akkor jó, ha módosítani akarod, hogy nem oldalt, hanem bejegyzést szeretnél vagy fordítva és akkor nem kell újra beírnod az egész szöveget. De itt van még az újra felhasználható blokkok kezelése is. Ez azt jelenti, hogy megszerkesztesz egy blokkot, amit aztán egy másik bejegyzésnél vagy oldalnál is fel tudsz használni ugyanazokkal a formázási lehetőségekkel. Szöveges formában a SEO miatt nem javaslom a használatát, mert a keresőrobotot nem szeretik a duplikált tartalmat.
  • Beállítások: itt találkozhatunk még néhány beállítási lehetőséggel, de általában az alapbeállítások jók szoktak lenni, szóval nem igazán javaslom a módosítást.

Bal felső menüsor:

Ez egy általános szerkesztő rész, ezt megtalálod mindegyik fajta blokk esetében, ugyanis bárhol lehet használni.

  • Bal oldali plusz ikon segítségével új blokkot adhatsz hozzá. Itt kiemelten figyeljünk, hogy épp melyik blokk van kijelölve, mert oda fogja beszúrni az újat.
  • A ceruza alul vonással ikon: itt megadhatod, hogy csak kijelölöd az adott blokkot, vagy szerkeszteni is szeretnéd.
  • A bal oldalra mutató nyíl ikon a szerkesztés visszavonását jelenti.
  • Jobbra mutató nyíl ikon: ha valamit visszavontunk, de meggondoltuk magunkat, akkor erre kattintva visszaállíthatjuk.
  • Információs ikon: itt az adott bejegyzésről vagy oldalról láthatsz információkat. Ilyen például a karakterek, szavak, címsorok, bekezdések, blokkok száma, olvasási idő. Ez már nincs külön kint, hanem a következő három vonalra kattintva, a felső menüsorban lesz ‘körvonal‘ címszó alatt.
  • Ha a három vonal ikont megnyitod, akkor bal oldalon lesz egy menüsorod, ahol láthatod lista nézetben is, hogy milyen fajta blokkokból áll a tartalmad.

Eddig megismerkedtünk a szerkesztő főbb funkcióval és inkább csak elemeztünk, mintsem szerkesztettünk. A következő részben már a blokkok szerkesztésén lesz a hangsúly.

Ha szeretnéd videóban látni:

Hogyan írj?

Ebben a részben a blokkok szerkesztéséről lesz szó. Ha rögtön az írással szeretnél kezdeni, akkor ez a rész való Neked. Ha pedig magával a szerkesztővel ismerkednél meg, akkor az első rész elolvasását ajánlom.

Mik azok a blokkok? A WordPress legújabb szerkesztője (Guttenberg) már a tartalom létrehozását blokkok segítségével teszi lehetővé. Minden blokk más-más típusú tartalom létrehozására alkalmas, ezért más szerkesztési lehetőséget biztosít. A használt blokkok pedig így állnak össze egy egész bejegyzéssé.

A könnyen kezelhetőség érdekében a blokkokat hat nagy csoportra osztották:

  • Szöveg: szöveges tartalom szerkesztéséhez szükséges elemeket itt találod meg.
  • Média: képek, videók, egyéb fájlok szerkesztéséhez, beillesztéséhez szükséges blokkok helye.
  • Kinézet: ide általában a formázási elemek tartoznak.
  • Widgetek: valamilyen dinamikus tartalom elhelyezésére szolgáló rész (kiegészítőkkel bővíthető ez a szekció), ide tartozik például a naptár, archívumok, kategóriák, de a legutóbbi bejegyzéseket is ennek a résznek a segítségével tudod meghatározni.
  • Sablonok: ide már speciálisabb funkciók kerülnek. Ilyen például a bejelentkezés, de itt lehet megadni az előző bejegyzést is.
  • Beágyazások: ha szeretnél akár twitter bejegyzést, akár youtube videót beilleszteni a bejegyzésedbe, azt itt tudod megtenni, méghozzá elegendő egy link megadása, így a videó megtekintésére is lehetősége van a látogatónak a honlapodon.

Fő szerkesztőfelület:

Mielőtt a blokkok kezelésébe részletesebben is belemennénk nézzük meg mit láthatsz a fő szerkesztőfelületen:

A cím hozzáadása dobozra kattintva a bejegyzésed címét tudod megadni. A betű színét, típusát és méretét a sablonban tudod megadni, ezt pedig a ’Megjelenés’ menü ’Testreszabás’ almenüjében találod meg, de erről egy másik bejegyzés szól.

Az alatta levő rész a blokkok segítségével már szabadon szerkeszthető. A jobb oldali plusz jelre kattintva láthatod a legutóbb használt blokkjaidat, de további lehetőségeid vannak a ’Lássuk az összeset’ részre kattintva. Mindegyik blokk kapott egy kis piktogrammot a könnyebb kezelhetőség érdekében.

A piros karikás részen láthatod a lehetőségeket: így kiválaszthatod a blokkokat, valamint előre elkészített mintákból is válogathatsz akár.

Nézzünk meg néhány fontosabb blokkot, amire szükséged lehet a szerkesztés során

Szöveg rész szerkesztése

Bekezdés

Bal oldalon láthatod a piros keretben a következő funkciókat:

  • Első szakasz: a bekezdés piktogrammja, itt a nyilakra kattintva tudod módosítani a blokk típusát, ha esetleg mégsem a címsorra lenne szükséged.
  • A következő három vékony vonal segítségével tudod azt meghatározni, hogy a szöveg balra, jobbra, vagy középre zárt legyen-e. Sorkizárt szöveg írására alapból nincs lehetőség. Ebben a témában rengeteg cikk született az interneten, hogy miért nem teszik bele az alap szerkesztési lehetőségek közé, illetve miért nem ajánlott a használata. Bővítménnyel megoldható a dolog, de nem javasolt.
  • A következő szakasz a formázási lehetőségekről szól (balról jobbra): kijelölt szöveg félkövér, dőlt vagy link adható hozzá, a lefele mutató nyíl pedig további lehetőségeket kínál, mint például: alsó index, beágyazott kód, billentyűzet, felső index, kiemelés, sorközi kép, vagy áthúzott szövegformázás.
  • A három pont lehetőséggel viszont már más módosításokat tudsz elérni, ilyenek például a másolás (vágólapra helyezheted az adott blokkot és máshova be tudod illeszteni), de beszúrhatsz valamilyen más blokkot elé vagy mögé, mozgathatod is, ha nem felel meg a blokk helye, de akár ki is törölheted.

A jobb oldali piros nagy négyzetben, szintén van egy-két beállítási lehetőséged, nézzük meg most ezeket:

  • Szín: lehetőség van külön a háttér és külön a betűszínek módosítására. Csak korlátozottan ajánlom a használatát, leginkább kiemelésre, mivel nagyon megzavarhatja az olvasót, ha sok változtatás van. Ez által kellemetlen lesz a szöveg olvasása, ilyenkor a látogató inkább keres egy másik, jól olvasható oldalt. A design-ról bővebben itt olvashatsz.
  • Szöveg beállítások: lehetőség van iniciálé beállítására. Ez azt jelenti, hogy a bekezdés (adott blokk) legelső betűje jóval nagyobb lesz, mint a szöveg többi része.
  • Betűkészlet: a betűtípus a megjelenés menü, testreszabás menüpontban beállított típus, itt már csak a méret állítására van lehetőség.
  • Haladó: ez a pont tényleg haladóknak van, mivel itt meg lehet adni horgonyszöveget vagy éppen újabb formázási lehetőséget a CSS segítségével. Ezeket nem érdemes bántani, mivel nagyon könnyen el lehet állítani. A horgonyszöveg viszont arra való, hogy ha valamilyen részre utalunk a bevezetőben, akkor a linkre kattintva azonnal arra a részre ugrik az olvasó az adott oldalon belül maradva. Ezt akkor érdemes használni, ha nagy szövegterjedelemmel dolgozol, vagy olyan oldalt szerkesztesz, aminél feltételezhető, hogy az olvasó nem kíváncsi minden információra az oldalon, hanem célzottan keres.

Ahol szöveg szerkesztésére van lehetőséged, ott ezeket a funkciókat általában megtalálod, minimális módosításokkal.

Címsor

Bal oldali kis piros keretnél balról jobbra láthatóak a következő funkciók, most csak azokat írom le, amik eltérnek az előzőekben leírtaktól:

  • Első szakasz: a címsor piktogramja, itt a nyilakra kattintva tudod módosítani a blokk típusát, ha esetleg mégsem a címsorra lenne szükséged.
  • Tőle jobbra a három vonal ikon segítségével tudod a címsor helyzetét változtatni.
  • • A H2’ feliratnál viszont azt tudod módosítani, hogy milyen rangsorban legyen az éppen szerkesztett cím. Mivel itt a H2 van megadva, így ez a 2. szint, a fő cím után ez bír a legnagyobb jelentőséggel.

A többi rész ugyanúgy működik, mint az előző bekezdések részben. A jobb oldali nagy piros négyzetben annyi különbséget vehetsz észre, hogy itt kivételesen az adott betűtípus megjelenítésének szerkesztésére is van lehetőséged.

Lista

A bekezdéshez képest annyiban hoz változást, hogy meg lehet határozni, hogy számozott legyen-e a lista, vagy csak pontokkal jelöljük felsorolás szinten az elemeket. Illetve meg tudod azt is határozni, hogy a következő sor beljebb kezdődjön, ezzel létrehozva egy alpontot, vagy felsorolást. De azt is eldöntheted, hogy mi legyen a kezdőértéke a számozott felsorolásodnak, de ha úgy gondolod, akkor meg is tudod fordítani a számozást.

Klasszikus

A klasszikus szerkesztőfelület segítségével tudod szerkeszteni ezt a szöveges részt. Ugyanazokkal a formázási lehetőségekkel találkozhatsz a doboz tetején, amiket már az eddigiek során is tárgyaltunk. Annyi bővítési lehetőséget kínál ez a szekció, hogy médiatartalmat is be tudsz illeszteni ennek a blokknak a segítségével.

Kód írása

Ha szövegünkben egy kódsort szeretnénk megadni, akkor ezzel a megfelelő formázás alkalmazásával lehetőségünk van rá. Ugyanazokkal a szerkesztés beállításokkal tudjuk tartalmunkat módosítani, mint a bekezdés esetén.

Táblázat

Itt tudsz szerkeszteni egy táblázatot. A blokk kiválasztása után meg tudod adni, hogy mennyi sort és oszlopot szeretnél. Ha ezt meghatároztad, akkor a ’Táblázat létrehozása’ gomb megnyomása után már készítheted is a táblázatot tartalmát.

Létezik külön beállítása a táblázatoknak. Ez azt jelenti, hogy adhatsz hozzá külön fejrészt, de lábrészt is, ha szeretnéd az oszlopokat feliratozni. Ezt úgy tudod megtenni, hogy a kívánt szekció előtt a kis csúszkát bekapcsolod (kék színű lesz). Létezik egy olyan módosítási lehetőség is, hogy ’Fix szélességű táblázatcellák’. Ez azt jelenti, hogy ha be van kapcsolva ez a funkció, akkor a táblázat oszlopainak a szélessége ugyanannyi marad, akármennyi szöveget is tartalmaznak. Ha viszont nincs bekapcsolva, akkor a WordPress automatikusan állítja be az oszlopok szélességét, az egyes cellák szövegmennyiségére tekintettel. Arra is külön lehetőséged van, hogy a táblázat alá valamilyen szöveget beillessz, például honnan vannak a tartalmak, vagy milyen kutatás eredményei.

Idézet/Kiemelt idézet/Vers:

Ugyanúgy szerkeszthető, mint a bekezdés, csak egy-két plusz formázási lehetőséggel találkozhatsz, valamint más a szöveg megjelenési formája is. Mint a nevéből is adódik, idézetek kiemelésére használható nagyszerűen ez a fajta blokk.

Előreformázott szöveg

Ha már van egy formázott szövegünk, akkor ide lehet bemásolni. Általában nem javasolt nyersen bemásolni egyik szövegszerkesztőből sem a tartalmakat, lényegében előbb a jegyzettömb nevű alkalmazásba érdemes bemásolni, majd újra kijelölni a szöveget és még egyszer bemásolni a WordPress-be, majd kedvedre újraformázni.

Média rész szerkesztése

Kép

Kép beillesztésére ad lehetőséget. Ezt meg tudod tenni a médiatárból is, de akár a számítógépeden levő képekből is tudsz válogatni, amit fel is tudsz tölteni, de akár még webcím megadása segítségével is beilleszthető kép.

A beillesztés után lehetőséged van választani a stílusalapok között. Itt vagy hagyod a képet ahogy van, de le is kerekítheted a széleit.

Kép beállítások terén viszont tudsz módosítani az alternatív szövegen, de a kép méretein is, hogy mekkora formában jelenjen meg a bejegyzésben. Vannak alapértelmezett méretek is (teljes, nagy, közepes, bélyegkép), de beállíthatsz egyénit is. A képet a mellette és alatta levő két karika segítségével is tudod kicsinyíteni, vagy nagyítani.

Bal felső menü szerkesztési lehetőségei:

  • Kör piktogram: itt tudod a színeit módosítani a képnek, esetleg kéttónusúvá tenni, de lehetőséged van árnyékolásra és kiemelésre is.
  • A három vonal piktogram segítségével meg tudod határozni, hogy hol helyezkedjen el a kép (jobb, közép, bal).
  • Hivatkozás beszúrására is van lehetőséged.
  • A négyzet ikon segítségével viszont körbevághatod a képet. Itt az almenü segítségével kinagyíthatod, de akár el is tudod forgatni a képed, ahogy a képarányt is meg tudod adni, hogy a vágás minden tekintetben megfelelő legyen.
  • A négyzetben a betű ikon segítségével viszont hozzá tudsz adni a képhez is egy feliratot, ami a kép fölötti rétegen szerepel.
  • Csere: ha nem megfelelő a választott kép, akkor van lehetőséged arra, hogy kicseréld, így nem kell ezt a blokkot törölnöd azért, hogy egy újat hozz létre egy másik képpel.

Galéria

Ebben az esetben a médiatárat tudod elérni, vagy a számítógépedről tudsz képeket feltölteni. Ennek a funkciónak az a lényege, hogy egy szakaszban, azaz egy blokkban egyszerre több képet is tudsz szerepeltetni.

Itt a kiválasztott képek beillesztése után lehetőséged van egy minimális szerkesztésre. Például megadhatod, hogy hány oszlopba legyenek a képek elhelyezve, de létezik körbevágási lehetőség is (megadhatod, hogy adott méretarány mellett a kép mely része szerepeljen). De szerkeszthető a képekhez hivatkozás is, valamint a képméretet is meg tudod határozni.

A bal oldali kis menüsoron van lehetőséged a galéria elhelyezésére az adott bejegyzésben vagy oldalon. Itt akár még szöveget is szerkeszthetsz mellette, ha az elrendezés jobbra vagy balra funkciót választod.

Az egyes képekre kattintva az adott kép is szerkeszthető, viszont ha mégis meggondolnád magad és valamelyik képet szeretnéd cserélni, vagy törölni, akkor arra is van lehetőséged.

Audio

Ez egy egyszerű hang lejátszására ad lehetőséget. Ezen belül nem sok beállítási lehetőséggel találkozhatsz. Csupán megadhatod, hogy ha valaki a böngészőben betölti az adott cikket, ahol el van helyezve, akkor lejátsza-e automatikusan. Ennek a használata több okból sem javasolt, sőt új információim szerint tilos is! Vagy pedig beállíthatod a folyamatos lejátszást (loop).

Borítókép

Ezt érdemes a fejrészhez adni, a nevéből is adódóan. Ebben az esetben ugyanúgy tölthetsz fel képet, ahogy eddig, de akár megadhatsz egyszínű hátteret is, ami lehet még színátmenetes is. A méreteken túl a bal felső sarokban meg tudod határozni, hogy hol helyezkedjen el a blokkján belül.

Fájl

Itt kép és videó kivételével megadható szinte bármilyen másfajta fájl. Általában szöveges dokumentum elhelyezésére alkalmas az oldalon, amihez egy ’Letöltés’ gomb is társul. Így olvasóink le tudják tölteni ezeket a tartalmakat.

Média és szöveg

Ez a rész egy speciális hasáb szerkesztésére ad lehetőséget. Az oldalt két részre osztva, az egyik részen be tudsz illeszteni egy képet, a másik hasábban viszont szöveg írására van lehetőséged. Ebben az esetben tetszőlegesen szerkesztheted az elrendezést és a színeket, viszont külön azt is meg tudod határozni, hogy mobil nézet esetén egymás alatt legyenek-e a képek.

Videó

Itt három lehetőséged van videó megadására: vagy a Médiatárat használod, esetleg a számítógépedről töltöd fel, de be lehet ágyazni valamilyen webcímről is videót, amit itt fog megjeleníteni a WordPress, ha a látogató megjeleníti a cikket, (tehát nem navigál át a YouTube-ra, ha betölti a cikket az olvasód).

Kinézet

Oszlopok

Ebben az esetben lényegében több hasábban való szerkesztésre van lehetőséged. Itt minden egyes hasábnál meghatározhatod, hogy milyen jellegű blokkal szeretnél dolgozni, így a lehetőségeid tárháza, szinte végtelen. Azt is be tudod állítani tetszés szerint, hogy egy-egy oszlop milyen széles legyen, illetve az ’oszlop’ funkció kiválasztásánál még azt is meg tudod határozni, hogy hány darab oszloppal (hasábbal) szeretnél dolgozni. Valamint módosítható még a szöveg elhelyezése is, az adott oszlopon belül.

Gombok

Tulajdonképpen egy link speciális formában való megadása. A szokásos két helyen lehet elvégezni a beállításokat, nézzük előbb a jobb oldali ’Blokk’ szekciót, ez akkor jön elő, ha konkrétan a gomb részre kattintasz:

  • Stílusalapok: itt két lehetőséged van: az egyik a kitöltés, a másik pedig a körvonal. Körvonal esetén egy keretet kap, így jobban kiemelve a honlap többi része közül. Ha viszont kitöltés részre kattintasz, akkor az egész gomb színét megváltoztathatod, nemcsak a körvonalét.
  • Szín: szöveg és a háttér színét tudod ennek a segítségével változtatni. Itt lehetőséged van a gomb színét színátmenetesre is elkészíteni.
  • Keret: itt lehetőséged van arra, hogy a szögletes részeket lekerekítsd. Ha a jobb oldalon levő kék gombra kattintasz, akkor be tudod azt is állítani, hogy melyik sarok mennyire legyen lekerekített.
  • Szélesség beállítások: itt be tudod állítani, hogy mennyire legyen széles a gomb. Százalékban van megadva, ez azt jelenti, hogy az olvasófelület hány százalékát töltse ki a gomb.
  • Betűkészlet: itt a gomb feliratának a betű méretét tudod változtatni.

Ha viszont a blokk részre kattintasz, akkor más menü jelenik meg:

  • Elrendezés: itt tudod meghatározni, hogy hol helyezkedjen el a gomb, az adott blokkon belül. Elég nagy állítási lehetőségeket biztosítva.
  • ’Allow to wrap to multiple lines’: ez tulajdonképpen azt jelenti, hogy engedélyezed, hogy ha túl hosszú a gomb szövege, akkor több sorba is tördelheti.

A bal felső főmenüsor alatti részen is lényegében ugyanúgy az elrendezési lehetőségeket találhatod meg.

Oldaltörés

Ha ezt a blokkot használjuk, akkor több oldalra is bonthatjuk a bejegyzéseket vagy az oldalakat. Ami az oldaltörés alatt helyezkedik el, az már mind a következő oldalon lesznek feltüntetve. Külön szerkesztési lehetőség nem tartozik hozzá.

Tovább

Érdemes egy bevezető szakasz után alkalmazni, már a bejegyzés írása esetén. Ha blogod van és több kategóriában rendelkezel bejegyzéssel, amik különböző oldalakon jelennek meg, akkor már szükségtelen a használata, mivel bővítmény segítségével lehet megadni, hogy mennyi tartalom jelenjen meg a cikkből.

Elválasztó

A szövegrészek jobb tagolását szolgálja. Ennek a blokknak a segítségével egy válasz vonal (vagy pontok) húzhatóak tetszőleges részen. Szerkeszteni lehet a színt, valamint meg tudod határozni, hogy egy hosszabb, vízszintes vonal legyen, vagy csak három pont.

Helykitöltő

Ez a blokk tulajdonképpen üres hely beszúrására kínál lehetőséget. Szintén a könnyebb tagolás érdekében javasolt a használata, esetleg a bekezdések látványosabb elválasztására nyújt kitűnő lehetőséget. Szerkesztési lehetősége csupán annyi, hogy beállítható az üres szakasz magassága.

Widgetek

Ezek általában kis kiegészítő programok, vagy plusz lehetőségek, melyeket beilleszthetsz egy bejegyzésbe, de akár egy oldalra is. Bővítmény segítségével is van további lehetőséged ehhez a listához plusz funkciókat adnod.

  • Archívumok – ebben az esetben lehetőséged van a saját bejegyzéseidet hozzáadni, méghozzá havi szintű beosztásban. Bejegyzések számát is ki tudod vele íratni, de beállíthatod azt is, hogy lenyíló listában legyenek, vagy felsorolás szerűen lehessen látni az összes lehetőséget.
  • Naptár – naptár hozzáadására van lehetőséged, méghozzá úgy, hogy az adott havi bejegyzések megjelennek a bejegyzés közzétételének a napján.
  • Kategóriák – a kategóriáid listáját tudod megjeleníteni a segítségével. Kínál néhány beállítási lehetőséged, például felsorolás szerűen vagy lenyíló listában is tudod szerepeltetni. De utána zárójelben kiírathatod a bejegyzések számát, esetleg csak a felső szintű kategóriákat mutatod meg, de az átláthatóság kedvéért tudod a hierarchiát is hangsúlyozni.
  • Egyéni HTML – ha jóban vagy a HTML kódokkal, akkor ebben a blokkban ez alapján is tudsz szerkeszteni. Ha kíváncsi vagy hogyan jelenik meg az oldalon, akkor a bal felső sarok ’előnézet’ gombjának segítségével tudod megnézni.
  • Legutóbbi hozzászólások – a nevében szereplő részt tudod megtekinteni, annyi beállítási lehetőséggel, hogy mutassa a szerző nevét, a hozzászólás dátumát, de akár egy kivonatot is be lehet hozzá állítani. Ugyanúgy tudod még azt is módosítani, hogy hány darab hozzászólás jelenjen meg az adott blokkban.
  • Legutóbbi bejegyzések – itt az utoljára közzétett bejegyzéseidet tudod megjeleníteni, egész sok beállítási lehetőséggel. Nézzük is meg ezeket:
    • Bejegyzés tartalma: kikapcsoltan csak a cím lesz látható, ha viszont bekapcsolod, akkor lehetőséged van arra, hogy a kivonatot, vagy a teljes bejegyzés legyen látható. Ugyanakkor azt is meg tudod határozni, hogy ezekből a tartalmi részekből mennyi szó jelenjen meg.
    • Bejegyzés meta beállításai: itt a szerző, de a dátum is megjelenhet attól függően, hogy bekapcsolod-e a funkciókat.
    • Kiemelt kép beállítása: ebben az esetben a bejegyzéshez tartozó kiemelt kép is megjeleníthető. Ha ezt a pontot engedélyezed, akkor azt is meg tudod határozni, hogy a kiemelt kép milyen méretben jelenjen meg.
    • Rendezés és szűrés: ebben az esetben lebonthatod kategóriák vagy pedig szerzők szerint is a bejegyzéseket, hogy csak azok jelenjenek meg, és azt is meghatározhatod, hogy mennyi legyen a megjeleníteni kívánt bejegyzések száma. Ha üresen marad a kategória és a szerző, akkor az összes bejegyzésre lesz igaz a beállítás. De azt is meg tudod határozni, hogy az újak vagy a régiek jelenjenek meg előbb, de akár ABC sorrendbe rendezetten is lehetséges a megjelenítés.
    • A bal felső részben viszont lehetőséged van arra, hogy beállítsd az elrendezést, hogy a blokkon belül hol jelenjenek meg, de azt is tudod változtatni, hogy rácsos szerkezetben vagy pedig egymás alatt felsorolás szerűen jelenjenek meg a bejegyzéseid.
  • Oldal lista – a honlapodon szereplő összes oldal megjelenítésére ad lehetőséget. Ennek a blokknak nincsenek plusz beállítási lehetőségei.
  • RSS – Bejegyzések megjelenítése RSS vagy más hírforrásból. Ennek részletes elmagyarázására külön cikket kellene írni.
  • Keresés – az oldalon egy keresési beállítás lehetősége. Nem pont egy bejegyzésben vagy oldalon adnám meg, de itt is meg tudod tenni. A színt, a képernyő beállításokat (szélesség, meg hogy mekkora helyet foglaljon el), valamint az elhelyezkedését tudod ennek a blokknak állítani.
  • Rövidkód – ennek a segítségével plusz kódsorokat tudsz beilleszteni. Általában bővítmények által létrehozott valamilyen funkciók beillesztésére szokott szolgálni. Ilyen például a kapcsolati bővítményben létrehozott funkciók beillesztése.
  • Közösségi ikonok – ebben az esetben lehetőséged van közösségi ikonok beillesztésére. Tudod állítani, hogy csak logók jelenjenek meg, de a színt is tudod módosítani, akárcsak az elrendezést.
  • Címkefelhő – itt meg tudod adni, hogy címkéket írjon ki (kategóriákra is lehet módosítani), valamint azt is be tudod állítani, hogy mutassa hány bejegyzés tartozik az adott címkéhez. Ha túl sok címkével rendelkezel, akkor viszont tudod a megjelentek számát is korlátozni.

Sablon

Ebben a részben további plusz funkciókat tudsz hozzáadni a bejegyzésedhez vagy az oldaladhoz.

  • Navigáció – egy külön navigációs menüt is meg tudsz adni, akár az oldalakkal is. Ezzel segíthetjük a látogatókat a webhelyen eligazodni, de valójában ennek a funkciónak a fejrészben, de legalább az oldalsávon van a helye.
  • Oldal logo – az oldalad logoját tudod beilleszteni.
  • Honlap címe – a honlapod nevét írja ki, amire kattintva a főoldalra tudod navigálni a látogatót.
  • Honlap elnevezése – ez a szlogenünk, amit a beállításokban is meg tudunk adni, de ide is be tudod illeszteni.
  • Lekérdezési hurok – ez a legnépszerűbb bejegyzéseidet jeleníti meg, rendkívül kevés szerkesztési lehetőséggel.
  • Bejegyzések listája – a legújabb bejegyzéseidet listázza ki.
  • Bejegyzés címe – ez a bejegyzés vagy oldal címeit jeleníti meg.
  • Bejegyzés kivonata – ez a kivonat megjelenítését szolgálja.
  • Bejegyzés kiemelt képe
  • Bejegyzés tartalma
  • Bejegyzés szerzője
  • Bejegyzés dátuma
  • Bejegyzés kategóriák
  • Bejegyzés címkéi
  • Következő bejegyzés
  • Előző bejegyzés
  • Hozzászólás küldése
  • Be/kijelentkezés
  • Kifejezés leírása
  • Arhívum cím

Beágyazások

Mivel ezek a funkciók gyakorlatilag ugyanúgy működnek, így csak felsorolás szinten foglalkozom velük. A kezelésük megegyezik: miután kiválasztottuk a listából és rákattintunk, utána már csak egy linket kell megadni, ami az adott szolgáltatóhoz tartozik, majd a ’Beágyazás’ gombot megnyomva már készen is vagyunk. További külön beállítások ezekhez a funkciókhoz nem áll rendelkezésünkre.

  • Twitter
  • YouTube
  • WordPress
  • SoundCloud
  • Spotify
  • Flickr
  • Vimeo
  • Animoto
  • Cloudup
  • Crowdsignal
  • Dailymotion
  • Imgur
  • Issuu
  • Kickstarter
  • Mixcloud
  • Reddit
  • ReverbNation
  • Screencast
  • Scribd
  • Slideshare
  • SmugMug
  • Speaker Deck
  • Tiktok
  • TED
  • Tumblr
  • VideoPress
  • WordPress.tv
  • Amazon Kindle
  • Pinterest
  • Wolfram Cloud

Ha szeretnéd videóban is látni:

Tehát

Ha bővítményt telepítesz fel, akkor lehetnek még egyéb csoportok, vagy kiegészítő blokkok a már meglévő csoportok között is, ezek már mind egyéni beállítás kérdései.

Similar Posts