Kategória vagy címke: Melyiket mire használd?
A WordPress taxonómákat használ a tartalom csoportosításához. A leggyakoribb, alapértelmezett taxonómiája a kategóriák és címkék, ugyanakkor lehetőség van egyéni osztályozás létrehozására is. Alapvetően a taxonómia a dolgok csoportosításának módja. Miért számít, hogy kategória vagy címke?
A kategóriák és a címkék sokban hasonlítanak egymásra. Mindkettő lehetővé teszi a tartalom rendszerezését, de van néhány lényeges különbség, melyet mindenképpen vegyünk figyelembe.
Ha szeretnél egy kulcsrakész honlapot, amit könnyen és gyorsan igényeidre szabunk, és be is üzemelünk, akkor kattints ide.
A kategóriáknak és a címkéknek sokkal nagyobb jelentősége van a webhely tartalomszervezése és a keresőoptimalizálás szempontjából, mint azt elsőre gondolnánk.
Mi az a kategória?
A kategória célja a tartalom logikai csoportjainak a létrehozása: egy téma vagy témacsoport, melyek valamilyen módon kapcsolódnak egymáshoz. Ebben az esetben a tartalom rendezése a cél, hogy az olvasó jobban eligazodjon.
Általános, hogy a 6-10 kulcsszóra összpontosító kategóriákba jól illeszkedő blogtartalommal rendelkező webhelyek jobb keresőmotor rangsort kapnak, mit azok az oldalak, amik nagyon sok kategóriával rendelkeznek. Néhány esetben ugyanakkor elegendő egy vagy két kategória megadása is, hogy ne aprózzuk el túlzottan a tartalmat.
Célszerű minden kategóriának azonos méretűnek lennie. Ökölszabályként elmondható, hogy egyik kategória sem lehet kétszer akkora, mint bármely más kategória.
A kategóriák alkategóriákra oszthatóak. Nem kötelező megtenni, de ha jobb csoportosítást és nagyobb áttekintést biztosít az olvasónak akkor érdemes. Ha egy kategória kezd túl nagyra nőni, akkor is érdemes bevetni az alkategóriákat.
Célszerű a kategóriáknak leírást is adni. Ezt a létrehozásuknál is megteheted, de akár egy későbbi módosításnál is.
Mi az a címke?
A címkék sokkal konkrétabbak, inkább a kapcsolódó tartalom társításához használhatjuk. Lényegük, hogy olyan tartalmakat csoportosítanak, amelyek több kategóriába tartoznak.

Nem kötelező létrehozni címkéket. Ezek nem hierarchikusak, nem lehet létrehozni alcímkéket.
A bejegyzésekre egyszerre több címkét is lehet alkalmazni. Nem érdemes azonban nagyon sok címkével ellátni egy-egy bejegyzést, mert ez esetben a rendszer túl sok aloldalt hoz létre, ezek az archívum oldalak pedig nem túl hasznosak.
Így két dolog közül választhatunk, ha szeretnénk használni a címkéket. Vagy kevesebbet használunk és keresőoptimalizáljuk ezeket. Vagy pedig nem indexeljük a címkéinket. Mivel nem kötelező a használatuk, így nem lesz gond belőle, ha nincsenek optimalizálva.
Érdemes időnként erre is egy pillantást vetni a karbantartás során. Töröljünk minden olyan címkét, amelyben nincs minimum 2 darab bejegyzés megadva.
Kategória vagy címke: mi a különbség?
Különbség leginkább a használatukban rejlik. A kategóriák lehetővé teszik a bejegyzések témáinak széles körben történő csoportosítását, míg a címkék segítségével részletesebben írhatjuk le a bejegyzést. Valamint a kategóriák bonthatóak alkategóriákra, de a címkék már nem bonthatóak tovább.
A kategóriák hierarchiába rendezhetőek, a címkék azonban csak önmagukban léteznek, nincs kapcsolatuk mással vagy egymással és nem rendezhetők hierarchiaként.
Ha szeretnél egy kulcsrakész honlapot, amit könnyen és gyorsan igényeidre szabunk, és be is üzemelünk, akkor kattints ide.
Ha még szeretnél másról is olvasni:
- Domain névválasztáshoz egy kis segítség: Hogyan válassz jó domaint?
- Minden kijelzőn: Mi az a reszponzív kinézet?
- Weboldal biztonság: Mi az SSL és miért olyan fontos?
- Hogyan lehet jó a weboldalad: A jó weboldal 9 ismérve!
- Ha szükséged van jelszóra: Hogyan válassz jó jelszót?
Forrás: