Média elemek szerkesztése

A médiatár segítségével tudod kezelni a honlapodra feltölteni kívánt képeket, videókat, esetleg szöveges dokumentumokat. Itt tudod elérni őket, nagyon minimális mértékben még szerkeszteni is.

Kétféle nézet között választhatsz:

  • Ikonos: ez esetben a képeket egymás mellett látod, kis ikonok formájában. Kiváló áttekintő nézet, de csak akkor tudsz meg részletesebb adatokat, ha a képekre kattintasz.
  • Lista nézet: ebben az esetben egy sorban csak egy kép jelenik meg és a fontosabb információkat tartalmazza az adott sor a kép mellett. A jobb felső sarokban a ’Mit lássunk?’ fülre kattintva be tudod állítani, hogy milyen adatokat szeretnénk látni az adott médiaelemmel kapcsolatban.

Ha valamelyik média elemre kattintunk a következő információkat láthatjuk:

Bal oldalon található a kép, vagy más médiaelem, aminek az adatait a jobb oldalon látjuk. Olyan információkat tárol a rendszer, mint a feltöltési ideje, ki töltötte fel a képet, melyik bejegyzésben, vagy oldalon lett feltöltve, ez által az az oldal is használja. Mi a fájl neve, ez SEO szempontból fontos. Érdemes ékezetek nélkül megadni a kép címét, szóköz helyett pedig alul vonást, vagy kötőjelet használj, mivel a keresőrobotok így tudják értelmezni. Ha ezeket betartod, akkor a képednek jobb helyezése lesz SEO szempontjából. Láthatjuk még, hogy mi a fájl típusa, itt lehet kép, videó, vagy valamilyen szöveges dokumentum. Fájlméret: mekkora az adott kép mérete. Ezt érdemes mindig alacsonyan tartani, mivel a honlap betöltődésének a sebességére jelentős hatással bír. Valamint a kép méretéről is találhatunk információkat. Ökölszabályként azt tudom elmondani, hogy 1024 px legyen a maximális mérete a leghosszabb oldalnak (sok helyen láttam már 1200 px-et is).

Most akkor nézzük meg milyen adatokat szerkeszthetünk:

  • Helyettesítő szöveg: ide kell beírni azt a szöveget, amit szeretnénk, ha akkor látnának az olvasók, ha valamilyen hiba miatt a képünk nem töltődött be. De akkor is jó szolgálatot tehet, ha látássérült emberek olvassák a honlapot, akkor nekik rendkívül nagy segítséget jelent, ha ide le van írva, hogy mit ábrázol a kép, ugyanis egy felolvasó program már ezt is tudja olvasni.
  • Cím: ez általában a kép neve, itt ugyanaz a szabály érvényes, amit a fájlnévnél is átvettünk.
  • Felirat és leírás: ezeket nem kötelező minden képnél megadni, nem igazán van jelentőségük.
  • Fájl URL: milyen címen érhető el az adott kép.
  • Csatolmány oldal: itt meg tudod nézni, hogy milyen maga a kép rákattintva.
  • További részletek szerkesztése: itt a kép adatainak további szerkesztésére van lehetőséged.
  • Végleges törlés: kitörölheted az oldalról a képet. Ha valamelyik cikkben meg volt jelenítve, akkor onnan el fog tűnni és végleg törlődik az oldalról.

Kép szerkesztése: bal oldalon lent a ’Kép szerkesztése’ gomb adja meg ezt a lehetőséget.

Ebben a menüpontban van lehetőség a kép minimális szerkesztésére.

Felső részben látható:

  • Körbevágás: ennek a segítségével a képből kivághatunk egy kis részt, ha nincs szükségünk az egészre.
  • Forgatás balra és jobbra: ez esetben 90 fokkal el tudjuk forgatni a képet.
  • Függőleges és vízszintes tükrözés: itt a nevében is benne van, hogy tükrözhetjük a képünket kedvünk szerint.

Jobb oldali menüsor:

  • Kép átméretezése: ha esetleg egy nagy méretű kép miatt az oldalunk betöltődési sebességével gondok adódnak, akkor itt van lehetőségünk kisebb méretűre beállítani a képet. A leghosszabb oldal 1024 px méretűnél ne legyen nagyobb. A kis kék kérdőjel ikonra kattintva részletes magyarázatot kapunk a funkció használatáról.
  • Kép körbevágása: itt megadhatjuk, hogy milyen arányú legyen a képünk körbevágása, de azt is, hogy milyen képarányra szeretnénk módosítani fotónkat a jobb megjelenés érdekében. A kis kék kérdőjel ugyancsak részletes információkkal szolgál.
  • Bélyegkép beállítások: ezt azt jelenti, hogy ha szeretnénk előnézeti képet, akkor azt hogyan jelenítse meg a WordPress a honlapunkon.

Ha szeretnéd videón is látni:

Tehát

A médiatár egy könnyen kezelhető felületet biztosít nekünk az alapfunkciókkal. Ha képet töltünk fel, akkor mindenképp figyelj a méretezésre, és hogy ne legyen nagyon nagy méretű, mert ez az oldalunk betöltődési sebességére nagy hatással bír. Ha lassú az oldalunk, az se SEO szempontból nem jó, de a látogatóink sem fogják kedvelni és kivárni sem a betöltődést.

Similar Posts